Polícia nechráni občanov ale podvodníkov.

Autor: Ľubomír Smetana | 17.4.2014 o 7:54 | (upravené 17.4.2014 o 8:02) Karma článku: 16,49 | Prečítané:  15479x

Na Slovensku nič nové. Začína tu častejšie platiť pravidlo „ak neoklameš a nepodvedieš Ty, oklamú a podvedú Teba." A čo sa stane podvodníkovi? Vôbec nič! Naopak, polícia bude odpočúvať, sledovať a hľadať niečo na toho, kto poukazuje na ich chyby a závažné porušenia.

Cudzinci postupovali presne tak, ako im to ukladá všeobecne záväzný právny predpis. Priniesli na Slovensko originály dokumentov, ktoré po overení notárom odovzdali na preklad (Na ozrejmenie uvádzam, že pani Natália K., ktorá zabezpečovala rusky hovoriacim podnikateľom a ich rodinným príslušníkom preklady dokumentov, tieto opatrila falošnými prekladateľskými doložkami. Cudzinci jej pritom za tieto preklady zaplatili nemalé sumy).

Nestačí, že cudzinci boli oklamaní, ako bonus dostali od cudzineckej polície rozhodnutia o zrušení pobytov. Policajné logo „pomáhať a chrániť" tak stráca svoje opodstatnenie a je iba doplnkom služobných cestných vozidiel polície. Polícia sa stavia ľahostajne k cudzincom, ktorí na Slovensku investovali nemalé peniaze, sú majitelia hotela, v ktorom zamestnávajú okolo 100 občanov Slovenskej republiky, majú tu svoje rodiny, ich deti chodia do slovenských škôl a podobne. Polícia tvrdí, že za predložené doklady zodpovedá cudzinec prípadne ním splnomocnená osoba. Pýtam sa, kde je zodpovednosť toho, kto vyhotovil falošné preklady? U osoby, ktorá falošné preklady vyhotovila si cudzinci alebo nimi splnomocnená osoba objednali úradné preklady dokumentov za ktoré aj riadne zaplatili. Tvrdím, že nie je spravodlivosť v tomto štáte, ak samotná polícia nechráni aspoň záujmy slovenských občanov. Prečo polícia protiprávne konanie prekladateľa pripisuje cudzincom, resp. nimi splnomocnenému zástupcovi? Takéto zmýšľanie polície nepochopím, aj keď sám som bol dlhé roky policajtom.

Môže byť v demokratickom a právnom štáte ospravedlniteľné konania prekladateľov zapísaných v zozname znalcov, tlmočníkov a prekladateľov, ktorí predávajú svoje prekladateľské doložky alebo overujú preklady bez toho, aby ich riadne skontrolovali a zapísali do prekladateľského denníka? Zastávam názor, že určite nie. Ale žiaľ takto konala súdna prekladateľka pani Lujza B., ktorá predávala prekladateľské doložky a overovala preklady vyhotovené pani Natáliou K. Samotná súdna prekladateľka sa na polícii k takémuto konaniu priznala. Je nesporné, že súdna prekladateľka predávala svoje prekladateľské doložky, preklady nekontrolovala, neviedla príslušnú evidenciu a polícia za jej konanie postihla nevinných cudzincov. Čím pochybili cudzinci, ktorým boli zrušené pobyty na základe falošných prekladov? Tým, že si v dobrej viere objednali preklady u nečestne konajúcej prekladateľky a že konaním prekladateľky im vznikla nemalá škoda?

Som splnomocnený zástupca cudzincov na Slovensku, ktorý rovnako ako samotní cudzinci, i ja som bol podvedený pani Natáliou K. Podal som trestné oznámenie ešte dňa 12.09.2013, avšak do dnešného dňa som nebol políciou ani predvolaný, nieto ešte vypočutý. Polícia zjavne toleruje takéto konanie prekladateľky. O uvedenom svedčí aj to, že prekladateľka dňa 15.04.2014 tlmočila aj dôležité rokovanie štátnych predstaviteľov Slovenska a Ukrajiny.

Napriek tomu, že sa k falšovaniu prekladov pani Natália K. priznala, jej preklady naďalej overujú rôzny prekladatelia riadne zapísaní v zozname znalcov, tlmočníkov a prekladateľov. Koľkých prekladateľov zatiahne do svojich nečestných protizákonných konaní sa však zistí až časom. Preto radím cudzincom, aby si dôsledne kontrolovali všetky preklady, ktoré si nechajú vyhotoviť na Slovensku. Prečo? Pretože podvedení cudzinci budú musieť čeliť polícii a s vybavovaním pobytov začať odznova.

Napadá ma ešte jeden variant. Samotní cudzinci po príchode na Slovensko by mali prejsť najskôr špeciálnym školením ako rozpoznať falošné preklady a pečiatky, aby sa tak vyhli zbytočným nepríjemnostiam, pretože polícia im nebude ani pomáhať a už vôbec nie ich chrániť. Ako bývalému policajtovi je mi celé konanie polície nepochopiteľné, ale cudzincom pomôcť žiaľ neviem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?