reklama

Cudzinecká polícia ohrozuje bezpečnosť Slovenska a jej občanov!

Väčšina cudzincov alebo splnomocnených zástupcov, ktorí sa snažia pomáhať rodinám, známym alebo podnikateľom vybaviť pobyt na Slovensku, vedia, že na schválenie pobytu má cudzinecká polícia zo zákona 90 dní. V prípade, že cudzincom končia víza, nemajú najmenšiu šancu, aby im polícia pomohla alebo bola k nim ústretová.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Kto je zainteresovaný vie, že na oddelení cudzineckej polície v hlavnom meste to policajti nemajú ľahké. Policajti tu vybavia viac než 70% z celkového počtu udelených pobytov na Slovensku. Lehoty sa na tomto oddelení neraz predĺžia zo zákona o ďalších 30 dní. Dôvodom predĺženie termínu je väčšinou dôsledné preverovanie žiadateľov o pobyt. Poviete si, tak to má byť. Opak je však pravdou. Sú rovní a rovnejší. Ak máte svojho človeka na vysokom poste na úrade hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru, potom nie je problém získať pobyt skôr. V takomto prípade je bonusom, že Vám bude pobyt udelený aj bez splnenia zákonných podmienok.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku sa rozhodol podnikať jeden mladý pán, štátny príslušník teroristami a vojnou zmietaného Iraku. Tento neznámy cudzinec (nar.1988) si podal žiadosť o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania dňa 17. 12. 2013. Žiadosť ako každá iná. Má to ale jeden malý háčik. Víza mal platné od 10.12.2013 do 30.12.2013, teda na dobu 20 dní. Poviete si nič zvláštne, vycestuje domov a bude čakať na rozhodnutie úradníkov, tak ako 99,99 % cudzincov. Čuduj sa svet, ale tento cudzinec nemusel. Pravdepodobne vďaka svojmu vplyvnému kamarátovi v radoch polície.

V dnešnej dobe terorizmu a násilia je neštandardné, aby vysoký policajný funkcionár dával pokyn na vyhodnotenie pobytu cudzinca bez jeho riadneho preverenia. Povinnosť preverovať cudzincov je pritom uložená priamo v zákone o pobyte cudzincov. To znamená, že polícia musí požiadať Slovenskú informačnú službu o zaujatie stanoviska, či žiadateľ o udelenie pobytu nepredstavuje bezpečnostné riziko pre štát. Pripomínam, že príkladmo uvedený žiadateľ je z Iraku, z krajiny mimoriadne nebezpečnej, teda zo zvlášť rizikovej oblasti. Po povolení pobytu tomuto cudzincovi som nadobudol presvedčenie, že namiesto bezpečnosti občanov Slovenskej republiky, policajti sledujú pri udeľovaní pobytov sledujú iné - možno vlastné záujmy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zastávam názor, že je na mieste, aby kompetentné orgány polície preverili, či v tomto prípade nedošlo k zneužitiu právomoci verejného činiteľa. O možnej korupcii nemôžem ani len polemizovať. Prečo? Pretože pokyn bol vydaný „z hora" a na oddelenie cudzineckej polície v Bratislave bol postúpený po pracovnej dobe, a to bez žiadosti cudzinca o expresné vybavenie prechodného pobytu. Tak aká korupcia! Bol to určite iba dobrý úmysel policajta pomôcť cudzincovi a jeho krajine. Alebo predsa nie?

Súhlas o vyhodnotenie žiadosti cudzinca, bez riadneho zákonného preverenia bol z Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru na oddelenie cudzineckej polície Policajného zboru Bratislava doručený dňa 30.12.2013 v čase o 16.04 h. V tomto prípade to bol posledný deň platnosti víz. V rovnaký deň bol podpísaný funkcionárom oddelenia cudzineckej polície Policajného zboru Bratislava. Celý priebeh povolenia tohto pobytu je veľmi zvláštny, a to nie len preto, že zastihnúť policajných funkcionárov na pracovisku po pracovnej dobe v bežný deň je takmer nemožné, nie to ešte cez Vianoce, kedy sa to rovná sci-fi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pýtam sa, kto mal záujem o to, aby bol pobyt cudzincovi expresne povolený? Prečo funkcionár Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru dal súhlas vyhodnotiť žiadosť bez stanoviska Slovenskej informačnej služby? Je cudzinec významným investorom na území Slovenskej republiky? V akej oblasti bude podnikať? A toto je len hŕstka otázok, ktoré by bolo možno potrebné v súvislosti s daným prípadom položiť osobne zástupcovi riaditeľa úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru pánovi Mgr. Róbertovi Guckému, ktorý všetko odsúhlasil a mohol tak vystaviť občanov Slovenskej republiky reálnemu nebezpečenstvu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vzhľadom na to, že prácu polície mimoriadne dobre poznám, viem, že sa nebude nič diať. Prečo? Pretože ide o vysokého policajného funkcionára, ktorí sú žiaľ v našom štáte nedotknuteľní.

Ten, kto chodí na oddelenie cudzineckej polície Policajného zboru Bratislava pravidelne, určite nebude tomuto príspevku veriť. Pretože vybaviť na tomto pracovisku niečo tak rýchlo, je takmer nemožné. Na udelenie alebo obnovu pobytu, ako som už uviedol, cudzinci neraz čakajú aj 3 mesiace!

Dúfam, že pán minister Kaliňák nebude ďalej takéto správanie zo strany cudzineckej polície tolerovať!

P.S. Tento príspevok zároveň považujem za podnet pre inšpekčnú službu, ktorá je povinná v danej veci konať ex officio.

Ľubomír Smetana

Ľubomír Smetana

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Informovať verejnosť Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéPolícia a zákonyNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu