Ste cudzinec? Pripravte si silné nervy na políciu.

Autor: Ľubomír Smetana | 25.3.2013 o 15:14 | (upravené 25.3.2013 o 15:22) Karma článku: 12,78 | Prečítané:  3785x

Kde je logika policajtov Úradu hraničnej a cudzineckej polície PZ SR? Cudzinci, ktorí prídu k nám podnikať ako živnostníci, po príchode na Slovensko  veľmi rýchlo zistia, že na cudzineckej polícií nie je všetko kóšer. Podnikanie pre nich  nezačína momentom vydania živnostenského oprávnenia, ale musia sa v zmysle zákona zapísať do obchodného registra, avšak do obchodného registra ich zapíšu až po povolení pobytu. Trochu zamotané, ale riešiteľné.    

Prvý krát zostávajú cudzinci v šoku, keď prídu podať žiadosť o povolenie na pobyt. Polícia im odmietne prijať žiadosť aj napriek predloženiu oprávnenia na podnikanie, v tomto prípade - živnostenského listu. Prečo je to tak? Pretože polícia od nich vyžaduje ešte k živnostenskému oprávneniu podnikateľský zámer alebo doklad potvrdzujúci oprávnenie na podnikanie.  Z praxe polície to znamená výpis z obchodného registra, alebo zdôrazňujem, odmietnutie zápisu do obchodného registra zahraničnej fyzickej osoby. Účelom na podnikanie viditeľne podľa našej polície nie je živnostenský list, ale „nezmysel" podnikateľský zámer, napísaný hoc aj na toaletnom papieri. Ak nemá cudzinec pobyt na Slovensku, uspokojí sa polícia aj s odmietnutím zápisu do obchodného registra zahraničnej fyzickej osoby.

A tu je pes zakopaný. Kde je logika polície pri vyžadovaní takéhoto dokladu, keď samotná polícia vie, že obchodný register každý návrh na zápis odmietne, nakoľko cudzinci nemajú povolený pobyt na území Slovenska. Obchodný register cudzinca zapíše až po povolení pobytu. Polícia teda vedome poškodzuje cudzincov, pretože nedokážu povoliť pobyt do 15 dní od doručenia odmietnutia zápisu registrovým súdom a celé konanie si cudzinec zopakuje druhýkrát. Takže 33,- eur, ktoré cudzinec zaplatil za návrh na zápis do obchodného registra a predložil, ho nevedno podľa akého zákona,  na polícii, sú nenávratne preč.

Nie je to vedomé šikanovanie cudzincov? Nemal by sa niekto nad tým zamyslieť, že poškodzujú cudzincov? Slovensko a hlavne polícia ako správny orgán by mala napomáhať cudzincom, ale opak je pravdou, terorizuje ich a robí všetko proti nim. Čudujem sa, že sa doposiaľ nevzbúrili proti takýmto nezmyslom, ktoré vytvára Úrad hraničnej a cudzineckej polície.

Druhýkrát sa začnú cudzinci, ktorí podali žiadosti a po oznámení políciou, že doložili všetky doklady, čudovať, keď im príde po čase rozhodnutie o prerušení konania a vyžadujú od nich predložiť podnikateľský zámer alebo odmietnutie zápisu z obchodného registra. Polícia porušuje zákon,  pretože recipročne prerušuje konania a vyžaduje si doklady, aj keď pri  podaní žiadosti toto polícia nevyžadovala a trápne usmernenie vyšlo niekoľko týždňov neskôr ako cudzinci podali žiadosti. Cudzinec si však myslí, že ak mu polícia povie, že má všetko, tak má všetko. Namiesto toho, aby  žiadosť cudzinca schválila, ak má všetky dokumenty doložené v spise, urobí opak. Nie je nič nezvyčajné, ak konania prerušujú aj dva, trikrát počas konania. Zastávam názor, že by sa malo prerušiť iba jedenkrát a mali by si hneď vyžiadať, čo chcú a nie konania prerušovať do nekonečna. Najsmutnejšie však na tom celom je, že konania  neprerušujú pre chyby cudzincov, ale pre chyby policajtov, ktorí tieto robia na základe nezmyselných usmernení. Samozrejmosťou  však je, že po podaní žiadosti môže cudzinec odísť z územia Slovenska a nemusí sa o problémoch, ktoré nastanú medzičasom, vôbec dozvedieť.

Niektorí cudzinci mali šťastie a pobyty im schválili aj bez toho a po povolení pobytu priniesli zápis do obchodného registra a mohli spokojne začať podnikať. No nie všetci majú také šťastie a všetko je v rukách našej polície. Je to ako lotéria, kto má šťastie, vyhráva. Takže je preukázateľné, že správny orgán rozhoduje v rovnakých prípadoch rozdielne.

Vážení páni z Úradu hraničnej a cudzineckej polície, zamyslite sa prosím konečne nad sebou a nad vydávaním vašich usmernení.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?