Primitivizmus alebo teror na cudzincov?

Autor: Ľubomír Smetana | 12.3.2013 o 22:45 | (upravené 13.3.2013 o 8:31) Karma článku: 6,69 | Prečítané:  2492x

Už dlhšiu dobu som Vás neinformoval o nezmysloch, ktoré sa dejú na Úrade hraničnej a cudzineckej Polície Prezídia PZ Bratislava (ďalej len ÚHCP) voči cudzincom. Po tom, ako sa mi dostalo do rúk jedno usmernenie tohto úradu, som sa rozhodol opäť napísať. Po jeho prečítaní som sa na ňom celkom dobre zabavil. Cudzincom ale do smiechu veru nie je.

Cudzinci, ktorí začínajú podnikať na základe živnostenského oprávnenia na území Slovenska, v zmysle zákona o pobyte cudzincov, môžu začať samotné podnikanie až dňom zápisu cudzinca do obchodného registra. Týmto policajným usmernením sa preto dostali tak povediac, do nezávideniahodnej situácie. Prečo? Pretože Živnostenský úrad im vydáva živnostenské oprávnenia na podnikanie pre zahraničnú fyzickú osobu a po schválení povolenia na pobyt políciou ich registrový súd zapíše do obchodného registra ako samostatne podnikajúca fyzická osoba. Poviete si, čo je na tom?  Nebolo by to nič hrozné,  ak by to neboli cudzinci. Niekoľko rokov ich takto registrový  súd zapisuje a nikto doposiaľ nemal námietky. Pravdepodobne niekde nastala chyba, avšak domnievam sa, že na strane cudzincov to nebude.

Zlom nastal jedného januárového dňa, keď sa niekto zobudil zo sna a len tak pre seba si povedal, „tak a bude to takto". Nepremýšľajúc svojím „mozgom" aké to môže mať následky a koľko cudzincov týmto usmernením poškodí. Jednoduchým spôsobom sa dá preveriť, koľko cudzincov na Slovensku je takto zapísaných v obchodnom registri. Môžem tvrdiť, že sa jedná o tisíce cudzincov. Registrový súd rozhoduje o zápise cudzincov, a  preto ak by podali návrh na zápis na nesprávnom tlačive registrový súd by im zápis odmietol a vyzval by ich, aby doplnili zápis na správnom tlačive. Cudzincom, ktorí doteraz požiadali o zápis do obchodného registra nič také zo strany registrového súdu nebolo vytknuté a sú riadne zapísaní tak, ako im to ukladá zákon o pobyte cudzincov.

V prípade tohto usmernenia sa ÚHCP postavilo do pozície, ktorá tomuto úradu neprináleží. Polícia ako taká, nemá právomoc skúmať rozhodnutia súdov. Toto prináleží iba súdu. Polícia preto nemá najmenšie právo spochybňovať cudzincov podnikateľov zapísaných v obchodnom registri, či na Slovensku podnikajú oprávnene - neoprávnene, prípadne, či sú zapísaní  správne alebo nie. Všetci živnostníci na Slovensku podnikajú na základe živnostenského oprávnenia a zápis do obchodného registra má konštitutívny charakter. Preto sa opäť pýtam, na základe akého zákonného dôvodu ÚHCP vydalo predmetné usmernenie?

Nové usmernenie núti policajtov začínať správne konanie vo veci zrušenia prechodného pobytu ak zistia, že sú cudzinci zapísaní v obchodnom registri ako samostatne podnikajúca fyzická osoba. V prípadoch obnovy prechodných pobytov Polícia konania prerušuje a žiadajú od cudzincov, aby predložili výpis z obchodného registra ako zahraničná fyzická osoba. Kde je logika tohto usmernenia? Usmernenie hovorí o začatí konania o zrušenie prechodného pobytu, ak oddelenia cudzineckej polície PZ (ďalej len OCP) zistia, že sú nesprávne v obchodnom registri zapísaný ako samostatne podnikajúca osoba. Podľa samotného usmernenia vyplýva, že sú  cudzinci nesprávne zapísaní v obchodnom registri a podnikajú na Slovensku neoprávnene, tak potom aké prerušovanie konaní?

Preto sa pýtam, ako sa ÚHCP vysporiada s tým, že všetci títo cudzinci, podľa ich usmernenia na Slovensku podnikajú neoprávnene? Dopustili sa tak prečinu neoprávneného podnikania podľa § 251 odsek 1 Trestného zákona. Malo by teda voči všetkým začať trestné stíhanie. Ak by pracovníci Prezídia PZ SR tvrdili, že to tak nie je, je tu možný variant, že nemájú pravdu vo svojom usmernení a je protizákonné. Niekto by mal vydať opatrenie na okamžité zrušenie tohto usmernenia.

Zhotoviteľ usmernenia a jeho ďalší kolegovia, sa stavajú do pozície najmúdrejších z najmúdrejších. Preto ich žiadam, aby vyriešili túto situáciu, keď podľa nich začína oprávnenie na podnikanie cudzincovi až dňom zápisu do obchodného registra v ich požadovanej forme. Čo s ich obdobím podnikania doteraz? Na Slovensku podnikali niekoľko rokov a samozrejme zúčastňovali sa všetkých zákonných platieb, daní, sociálneho poistenia, zdravotného poistenia, ktoré podľa ich tvrdenia a usmernenia štát vyberal neoprávnene. Ak teda podnikali neoprávnene, mal by im štát vrátiť všetky vynaložené finančné prostriedky. Preto policajti ÚHCP môžu vyriešiť situáciu ako cudzincom vrátiť finančné prostriedky, ktoré štát vyberal neoprávnene z dôvodu ich zlého rozhodnutia.

Po niekoľkých rokoch prišiel niekto na skutočnosť, že cudzinci sa musia zapisovať do obchodného registra ako zahraničná fyzická osoba. Prečo toto netvrdí registrový súd? Myslím si, že tento postup Polície je protizákonný, nakoľko nemá právomoc preskúmavať rozhodnutia súdov. V tomto prípade sa domnievam, že by sa malo voči kompetentným začať trestné stíhanie za zneužitie právomoci verejného činiteľa. Ja sám som poslal podnet na prokuratúru na zrušenie usmernenia, pre jeho nezákonnosť. Uvidíme čo na to prokuratúra.

Samotné usmernenie je v rozpore aj so zákonom č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov. V § 32 ods. 11 zákona o pobyte cudzincov je od nich vyžadovanie dokladania dokumentov po povolení pobytu odôvodnené takto: „Štátny príslušník tretej krajiny, ktorému bol udelený prechodný pobyt podľa § 22, je povinný odovzdať do 60 dní od prevzatia dokladu o pobyte aj výpis z obchodného registra fyzickej osoby - podnikateľa, obchodnej spoločnosti alebo družstva, ktoré uviedol v žiadosti; to neplatí, ak osobitný predpis nevyžaduje zápis do obchodného registra". Nikde tam nie je napísané, že cudzinec musí doložiť výpis z Obchodného registra podniku zahraničnej fyzickej osoby alebo výpis z Obchodného registra organizačnej zložky podniku zahraničnej fyzickej osoby.

Cudzinci sa takýmto spôsobom dostávajú do neriešiteľnej situácie, pretože na pokyn súdu sa zaregistrujú na prílohu č. 1 a dodržujú podmienky registrového súdu. Na strane druhej, je tu OCP, ktorá na základe usmernenia ÚHCP muší začať rušiť pobyty pre niečo, čo nemá logiku ani oporu v zákone. Cudzinci nie sú nežiadúci, sú to slušní ľudia, ktorí majú záujem podnikať a byť prínosom pre túto spoločnosť. Neustále sú šikanovaní zo strany ÚHCP. Situácie na ktoré ÚHCP príde a má na ne rozporné názory, sa dajú riešiť aj ľudským prístupom a nie hneď rušiť pobyty a terorizovať cudzincov.  Mali by sa k veci postaviť spravodlivo  a priznať, že urobili chybu a predmetné usmernenie ihneď zrušiť.

Dovoľujem si tvrdiť, že mali dať cudzincom zapísaným v Obchodnom registri ako samostatne podnikajúca fyzická osoba možnosť v priebehu roka vykonať bezplatne zmenu a zapísať sa ako zahraničná fyzická osoba. Následne od nových žiadateľov o pobyt - živnostníkov, už vyžadovať zapísanie sa do OR ako „zahraničná fyzická osoba".

Usmernenie porušuje základné práva cudzincov - podnikateľov. Zákon sa nezmenil, avšak ÚHCP sa neustálymi zmenami, usmerneniami a zmenami podnikateľských podmienok snaží poškodiť všetkých cudzincov. V neposlednom rade   sťažuje i tak náročnú prácu cudzineckej polícií, ktorá musí na základe protizákonných usmernení  porušovať zákony. Samotná práca s cudzincami je veľmi náročná a vyžaduje si veľkú odbornosť. V tomto prípade im ÚHCP podkopáva nohy a stará sa do vecí, na ktoré nemá právomoc. Nemali by radšej zjednodušovať prácu oddeleniam? Mohli by nájsť riešenie a odstrániť to, čo sa deje na OCP PZ Bratislava. Doplniť stavy policajtov alebo získať na toto oddelenie nových ľudí. Cudzinci čakajú v radoch od štvrtej rána a neraz sa tam aj pobijú. Policajti majú neskutočne veľa žiadostí oproti iným oddeleniam, kde majú 10 žiadosti a menej. Nemyslíte, že tento stres je pre policajtov neznesiteľný? Kde sú slávne Policajné odbory, keď toto celé nevidia? Z celého Slovenska má Bratislava 70% pobytov z celkového počtu prijatých žiadostí. Nemali by preto byť pre týchto policajtov vytvárané aj primerané pracovné podmienky?

Každý deň v médiách počúvam ako vláda Slovenskej republiky robí všetky možné kroky, aby získala zahraničný kapitál, zvýšila demografickú krivku počtu obyvateľov, liberalizovala vízový režim medzi Slovenskom  a Ruskom, či Ukrajinou a niekto celé snaženie neustále neguje svojimi neodbornými a protizákonnými usmerneniami.

Páni funkcionári, (teda iba niektorí, ktorí ma nemáte radi za to, že poukazujem na Vaše nedostatky) nemajte mi za zlé, že písem voči vám kriticky. Nechcem po vás nič iné, ako dodržiavanie zákonov a nevytváranie protizákonných usmernení.

S pozdravom  Mgr. Ľubomír Smetana

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?