Otroci na cudzineckej polícii

Autor: Ľubomír Smetana | 21.11.2012 o 7:45 | Karma článku: 11,83 | Prečítané:  4532x

Po viac ako jeden a pol roku som konečne zavítal na moje bývalé pracovisko, teda oddelenie cudzineckej polície v Bratislave.

Po tak dlhom čase som čakal, že policajti budú vysmiati, že práca na tomto oddelení sa nezmenila, a že tam pracujú s radosťou tak, ako za starých čias. Opak bol však pravdou. Môžem si dovoliť tvrdiť, že policajti sú na tomto oddelení znechutení a unavení. Toľko práce, ako na bratislavskej cudzineckej polícii, totiž nie je nikde inde na podobnom oddelení na Slovensku. Väčšina cudzincov chce totiž podnikať v hlavnom meste, kde majú na to vytvorené najvýhodnejšie podmienky.

Rád som si vypočul názory bývalých kolegov na moju osobu a môžem povedať, že  ma mnohé potešili. Viac som sa ale potešil kritickým názorom, ktoré ma ako človeka a profesionála samozrejme posúvajú ďalej. Zaujala ma najmä výčitka, že som sa viac venoval stránkovému pracovisku, ako stálej službe a policajtom vo výkone. Kolegyňa - policajtka zrejme mala pravdu. Človek sa ale učí aj na vlastných chybách a asi žiaden vedúci pracovník sa nedokáže venovať stopercentne každému policajtovi osobitne, aj keby chcel. Som ale vďačný za tieto impulzy, najmä ak vyšli od kolegyne, ktorú si nesmierne vážim.

Nedá mi však, aby som tie roky práce hodil za hlavu a rád by som prišiel na to, ako mohla situácia dospieť až do takého štádia. Kde sa stala chyba? Myslím si, alebo som skôr presvedčený, že problém je vo vedení Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ (ďalej len „ÚHCP P PZ"). Nikto z vedenia nikdy neprejavil vôľu urobiť zmeny k lepšiemu, ktoré by pomohli zjednodušiť náročnú prácu policajtov. Za môjho šéfovania vedenie ÚHCP P PZ nemalo najmenší záujem o policajtov ani o ich prácu. Vedenie sa nikdy neprišilo pozrieť, ako to na tomto oddelení vyzerá. Tak isto bývalý policajný prezident Spišiak alebo súčasný viceprezident Ábel a v poslednom rade ani bývalý minister Lipšic nepriniesli zmenu na tomto oddelení. Je im jedno, alebo bolo im jedno, či sú policajti na konci svojich síl alebo nie. Tak isto im je jedno, či cudzinci čakajú v rade na vybavenie od štvrtej ráno v daždi, v zime alebo vo vetre spolu s ich rodinnými príslušníkmi, medzi ktorými je aj množstvo Slovákov.

Ale aby som nehovoril len akí sú zlí, tak ÚHCP P PZ malo aj jeden dobrý úmysel. Pri zrušení oddelenia v Adamove chceli všetkých 15 policajtov presunúť na OCP PZ Bratislava. Avšak skutočnosť bola iná. Keď policajti zo zrušeného oddelenia videli, aká náročná je práca na OCP Bratislava, tak viacero z nich dalo radšej výpoveď a odišli do civilu. Druhým rozhodujúcim faktorom pre nich bola aj vzdialenosť, pretože neboli ochotní tak ďaleko dochádzať do práce. Za zmienku isto stojí aj informácia, že od 1.1.2013 niekoľko policajtov z OCP PZ Bratislava sa presúva na iné oddelenie a náhrada za nich nie je žiadna. Práca policajta na OCP je veľmi náročná, čo sa týka vedomostí z oblastí zákonov a veľmi ťažko je nahradiť zaučeného policajta novým policajtom. Na nejakú dobu riaditeľ ÚHCP P PZ odľahčil prácu výpomocou z iných OCP PZ v rámci Bratislavského kraja. Avšak toto trvalo iba pár mesiacov a výpomoc opäť zrušili. Počas tejto výpomoci bolo vidno, že OCP PZ Bratislava pracuje rýchlejšie a nie sú také veľké čakacie rady ako teraz. Môžem potvrdiť, že policajti sú už zúfalí a nevedia „kde majú hlavu" od toľkého množstva práce.  Jediný voľný deň, čo môžu spracovávať pobyty je nestránkový deň - štvrtok. Napriek tomu ÚHCP P PZ im toto okorenila a tieto štvrtky musia vybavovať veľké firmy. Tieto si u riaditeľa UHCP P PZ vybavili výnimku a môžu so svojimi zamestnancami z Kórey a iných krajín podávať žiadosti aj v nestránkový deň. Prečo sú určité firmy takto zvýhodňované? Ako sa odlišujú od iných cudzincov? Sú rovní a rovnejší? Tu nastáva otázka, prečo niekto dostane výnimku z úradných hodín a niekto nie. Možno je odpoveď v kancelárii pána riaditeľa riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ (ďalej len „RHCP P PZ"), kde je krásny, veľký LCD televízor od sponzora nemenovanej spoločnosti. Možno ho tam po uverejnení tohto článku nenájdeme. Za môjho šéfovania na OCP PZ ho tam riaditeľ RHCP mal.

Tvrdím, že vedenie ÚHCP P PZ si chráni iba svoje záujmy a policajti sú im ľahostajní. Nemenovaný funkcionári namiesto toho, aby hľadali nejaké spôsoby  riešenia pre cudzincov a uľahčili prácu policajtom, tak chodil často za mnou s lístočkami, (ktoré doteraz uchovávam v trezore), aby som ich známym urýchlil pobyt, len preto aby nečakali tak, ako „obyčajní cudzinci". Nemenovaný funkcionár tak isto preferoval jedného čínskeho príslušníka a tvrdil, že on je v Bratislave jediný slušný podnikateľ a treba mu vychádzať v ústrety. Ja som nikdy nerobil rozdiely, či bol cudzinec biely, čierny, katolík, evanjelik,  moslim, mladý alebo starý. Pre mňa to vždy boli rovnakí cudzinci, rovnakí podnikatelia.

Dovoľujem si naďalej tvrdiť, že niektorí policajti z vedenia ÚHCP P PZ sú na svojich pozíciách len kvôli platu a nie kvôli odbornosti, čo dokazuje aj nový zákon  č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov. V tomto zákone je neskutočné množstvo chýb, nezrovnalostí, že odstránenie všetkých chýb nevojde ani do jednej novely tohto zákona.

Nedá mi, aby som ešte v závere nepoukázal na skutočnosť, ako nový zákon poškodzuje práva zahraničných Slovákov. Zahraničným Slovákom by sme mali byť nápomocní, veď sú to predsa deti Slovákov a nie teroristi alebo trestanci. Nový cudzinecký zákon im hádže pod nohy neskutočné polena. Kto si nepožiadal o zmenu pobytu zahraničného Slováka do 30. 06. 2012 pobyt mu zo zákona zanikol.  Nastáva to, že sa tu zahraniční Slováci zdržiavajú neoprávnene. Zahraničný Slováci na základe takéhoto paškvilu vytvoreného „odborníkmi" z ÚHCP P PZ sa dostávajú vďaka týmto odborníkom neraz do neľahkých situácii. Neznalosť zákona neospravedlňuje, toto je jediné čo počujú zahraniční Slováci ak zistia, že im pobyt zanikol. Prečo ÚHCP P PZ nespravilo informačnú kampaň, prečo neinformovalo verejnosť, resp. nedalo do médií, že sa menil zákon o pobyte cudzincov a zahraniční Slováci si musia požiadať o zmenu pobytu. Prečo ich nevyzvalo, aby si prišli na OCP PZ tento svoj pobyt zmeniť. Nežije tu 250 miliónov zahraničných Slovákov, aby to zaťažilo štátny rozpočet. Myslím si, že na tomto úrade je toľko zbytočných funkcií, že by tieto oznámenia mohli písať ručne a odoslať ich na vlastné náklady, lebo poberajú plat za nič. Ak by polovica týchto preslávených odborníkov prišla na výpomoc na základné útvary OCP PZ, tak si dovolím tvrdiť, že desaťročný vietnamský príslušník by ich vycvičil v znalostiach o cudzineckom zákone. Čo mňa osobne hnevá je, že vedenie úradu vie o týchto problémoch, o malom počte policajtov na tomto oddelení, o problematike zaťaženosti policajtov, avšak dlhodobo vôbec nič neriešia. Myslím si, že ministrovi zatajujú pravdivé skutočnosti a hovoria mu, že je všetko bez problémov. Do kedy ešte budú títo policajti trpieť kvôli neochote ÚHCP P PZ  hľadať riešenie ako vylepšiť túto neznesiteľnú situáciu.

Tu mi napadá jedna úžasná  vec, že napíšem aj ja pánu riaditeľovi ÚHCP P PZ aby aj moja firma a moji klienti dostali výnimku z úradných hodín a vybavovali ich policajti mimo poradia vo štvrtok. Mohol by som tak chodiť na OCP PZ Bratislava vybavovať klientov bez čakania. Ak mi to umožní, budem najlepšia firma na Slovensku a vďaka ÚHCP P PZ sa možno stanem aj milionárom, lebo všetci cudzinci ma budú oslovovať a môžem na svoju webovú stánku napísať: VIP služba - prednostné podanie žiadosti.

Odstupom času pozerám na celé oddelenie a na policajtov aký sú nešťastní z celého prístupu vedenia som rád, že som odišiel a nemusím spolupracovať s týmito „odborníkmi" čo myslia len na svoje bruchá. Policajtov mi je úprimne ľúto,  pretože sú to skutočne zodpovední a pracovití ľudia. Preto by mali byť aj patrične ohodnotení,  ale v skutočnosti u niektorých policajtov je to naopak. Majú oveľa menšie platy ako obdobní policajti z iných OCP PZ, ktorí za mesiac vybavia dve až tri žiadosti. Pre porovnanie uvádzam, že na každého stránkujúceho policajta na OCP PZ Bratislava je cca 80-100 žiadostí za mesiac.

Porovnával som slovenskú cudzineckú políciu v Bratislave s najpodobnejšou českou cudzineckou políciou v Prahe. Podobné problémy, obdobní cudzinci, rovnaké sťažnosti. Avšak tu našlo ich vedenie riešenie, pričom v Prahe je určite dvojnásobne viac cudzincov, ale podobnosť cudzineckých polícií a problémov je dosť vysoká.

Čakacie doby a dlhé rady stojacích cudzincov sa zmenšili aj vďaka infolinke. Pre informácie o pobyte cudzincov už nemusia vystávať dlhé rady a ušetria tak hodiny čakania. Po zavolaní na infolinku cudzineckej polície sa Vám ozvú veľmi príjemné panie. Radi a hlavne ochotne Vám poradia vo všetkých otázkach týkajúcich sa cudzineckého zákona (vedia o pobyte cudzincov všetko od A po Z).

Druhou veľmi dobrou voľbou českej polície bolo objednávanie sa cudzincov na políciu telefonicky a to na podanie žiadosti pre trvalé pobyty. Je to začiatok moderného zmýšľania polície, ako cudzincom uľahčiť podania žiadostí a hlavne skrátiť ich čas čakania na polícii. Policajti sa tak môžu spokojne venovať svojej práci.  Vážení páni úradníci, nie je toto dôvod na zamyslenie  sa aj pre Vás „odborníkov" z ÚHCP P PZ? Žijeme v 21. storočí tak sa tak aj správajme a nevracajme sa do doby ľadovej.

Vážený pán minister a pán policajný prezident,

prosím Vás za všetkých policajtov, ktorí nemajú čas domáhať sa svojho práva pre zaťaženosť. Pomôžte policajtom zjednodušiť im tak náročnú prácu a cudzincom ich stresovú situáciu pri čakaní a vybavovaní pobytov. Je to predsa vizitka nášho štátu vo svete. Každá cesta cudzinca, ktorý chce pobyt, vedie z letiska rovno na OCP PZ. Po  príchode príchode na bratislavské oddelenie zostávajú cudzinci stáť v nemom úžase a nechcú veriť kam to prišli. Verím, že tento problém neostane bez povšimnutia. Verím, že policajti sa Vám za to odvďačia ešte lepšou efektívnou prácou.

Vopred Vám ďakujem za všetkých policajtov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?